
Sárgarépalé almával az egyik kedvencem. Imádtam és most is imádom, mert isteni és ráadásul még laktató is. Egykor létezett Békéscsabán egy konzervgyár - béke poraira - ott készítettek formás üvegpalackba töltött natúr, rostos változatot. Persze a legjobb a firissen facsart - de kinek van erre manapság ideje?
Időhiány? Nem gond! Van helyette italpor, csak kikavarom és máris ihatom.... Háááát, nem tudom? Az ízük olyan, hogy kedved van hozzá, még ízlik is, de azért valami nagyon hiányzik belőlük! Legalábbis nekem. Tehetnek bele vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat, vagy akár még enzimeket is - de nem tudnak beletenni mikroorganizmusokat. Mindezek egy természetes italban olyan arányban megtalálhatók, amelyek egymás hatását felerősítik és a szervezetben jobban hasznosulnak.
Igaz, hogy éppen ezért egy firssen facsart gyümölcslé nem tárolható hónapokig, ezzel szemben azonban tényleg valódi táplálék. Testünk abból tud építkezni, amit elfogyasztunk, korunk embere pedig nem jut elegendő élőflórás táplálékhoz. A hiányos táplálkozás legjellemzőbb tünete a túltáplált éhező szervezet, az allergia, de számtalan más egészségügyi probléma is visszavezethető a kiegyensúlyozatlan táplálkozásra.
Mindez azért jutott eszembe, mert olvastam egy tanulmányt, ami a természetes zöldség- és gyümölcslevek fogyást elősegítő hatását látszik alátámasztani. Közismert, hogy a zöldségek és gyümölcsök kiváló zsírégető hatással rendelkeznek. Ezek közül is kiemelkedik pl. az áfonya, feketeribizli, szilva, alma, sárgarépa, paradicsom, zeller és a cékla.
Az áfonya-, ribizli magas antioxidáns tartalma segíti a méregtelenítő rendszert, szabályozza a szervezet folyadék háztartását, vércukorszintjét és anyagcseréjét.
Az alma pektintartalma kordában tartja a "hízás" hormonját, az inzulint, szabályozza a vércukorszintet, leköti a gyomorban és a vérben lévő káros zsírokat.
A szilva gazdag káliumban, segíti a vese-máj funkcióját, rosttartalma megköti a belekben a káros anyagok, nem engedi azokat felszívódni. Csökkenti a vér koleszterinszintjét. Gyógyítja a székrekedést.
A cékla sok antioxidánst, betanidint, vitamint és vasat tartalmaz. Javítja a máj- és veseműködést, csökkenti a savtúltengést. Klór tartalmú vegyülete serkenti a nyirokrendszert, ami segíti a zsírraktárak kiürülését.
A zeller alacsony nátrium, magas kálium, rost- és C-vitamin tartalmú zöldségféle. Méregtelenít és jól lúgosítja a szervezetet.
A sárgarépa karotinoidokat, antioxidánsokat (A-, C-vitamin), B-vitamint tartalmaz. Méregtelenítő, vízhajtó, emésztést segítő hatású. Laktató és könnyen emészthető. A karotinoidok a szervezetben átalakulnak A-vitaminná, amely folyamat felgyorsítja a metabolizmust és ennek köszönhetően segíti a zsírdepók kiürülését.
A paradicsomsűrítményben kiemelkedően magas a káliumtartalom. Kiváló nyomelem és C-vitamin forrás, ugyanakkor alacsony kalóriatartalú zöldségféle. Természetes sav- és enzimtartalma gyorsítja a szervezet anyagcserefolyamatait, serkenti a veseműködést és a raktározott zsírok kiürülését.
Mit is tudnak akkor ezek a zöldség- és gyümölcslevek?
A tanulmány szerint azok a diétázók, akik naponta legalább 2,5 dl zöldséglevet megittak, 12 hét alatt kb. 1,8 kg-ot fogytak, még azok, akik nem ittak leveket - azok kevesebbet, csupán 45 dkg-ot. Ez önmagában nem túl sok, azonban jelzi a magas zöldség- és gyümölcsfogyasztás hosszútávú pozitív hatását.
A kutatók véleménye szerint a zöldséglé fogyasztása segíti az étvágy csökkentését is. A kísérletben résztvevők metabolikus szindrómában szenvedtek (magas testzsírarány, magas koleszterin, vércukor és vérnyomás jellemezte őket). Ezek a kockázati tényezők emberek millióit fenyegeti a szív- és cukorbetegség valamelyik formájával.
A résztvevőket arra ösztönözték, hogy étrendjükben magas zöldség- gyümölcs (ásványi anyagok, vitaminok, rostok) mellett alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, csökkentett telítettzsír- és sótartalmú étrendet kövessenek - napi 0-1 illetve 2 pohárnyi magas kálium és alacsony nátrium tartalmú zöldséglevekkel kiegészítve. A zöldséglé fogyasztóknál magasabb volt a C-vitamin és alacsonyabb a teljes szénhidrát bevitel is.
A metabolikus szindróma tünetegyüttese módostható az étrend változtatásával, a zöldséglevek beiktatásával és fontos szempont az is, hogy az alacsony napi zöldség- és gyümölcsfogyasztás hiányosságait is pótolja.
Utána néztem a bolti kínálatnak, szerencsére széles a választék. A nálunk kapható Beutelsbacher zöldségkoktél pl. 37 kcal energiát és 0,04 g nátriumot tartalmaz, a Pölz zöldséglé 18 kcal energiát, a Hipp zöldséglé 37 kcal és 0,01 g nátriumot, a KUBU és Biopont zöldségital pedig 52 kcal energiát tartalmaz 100 ml-enként.
A legalacsonyabb kalória és legnagyobb élőflóra tartalma az un. kenyéritaloknak van (3-6 kcal/100 ml), melyek rozsból, búzából, zabból kovászolt kenyérből különleges erjesztett eljárással készülnek. A késztermékben található enzimek és lactobacilusok jótékony hatást fejtenek ki a bél és emésztőrendszerre - ezen keresztül pedig az immunrendszerre és a bőrre.
Na a kenyéritalokat még nem kóstoltam, de a kombucha is erjesztéssel készül és kimondottan kellemes és üdítő italféle - ráadásul alacsony kalória és magas élőflóra tartalommal. (Ez persze függ az erjesztéstől is!) Az erjesztés és oxidációs folyamat során egymás mellett asszimiláció és disszimiláció is zajlik, mely során glükuronsav, B-vitaminok, C-vitamin, folsav, jobbra forgató tejsav, aminósavak, enzimek antibiotikus anyagok keletkeznek. Az egyik legideálisabb sport-, fogyókúrás és egészségmegőrző ital, hatóanyagtartalmát a természtes erjedési folyamatoknak köszöheti, mellyel véleményem szerint nem ér fel egyetlen mesterséges ital sem!
Utolsó kommentek