..... az állandó mérlegelés! Furcsa szerzet az ember, mert mesterfokon űzi a kifogásgyártást, ugyanakkor fél a tényektől. A mérleg szembesít valamivel, de sokszor nem azzal amit látni szeretnél! Érdekes, hogy a súlyunkra különösen akkor vagyunk kíváncsiak, amikor fogyni szeretnénk - fordítva viszont már nem működik dolog, ha hízunk, akkor nem izgalmas ez a kérdés......
Lassan közeledik a fürdőruhaszezon és egyre többen kezdünk pánikba esni! Ahogy melegszik az idő, a szekrény mélyére kerülnek a vastag, téli ruhák és előkerülnek a könnyű holmik. Nézegeted a tavalyi testhezálló felsőd, és megállapítod, hogy az úszógumid miatt ezt az idént talán jobb lenne nem felvenni.
Ez övön aluli és sokkoló élmény! Szembesültél valamivel, amiről volt sejtésed, de nem akartál tudomást venni róla. Pánikba esel és kapkodni kezdesz - megszállottként kutatsz egy hatékony és gyors eredményt ígérő diéta után.
Diétákból a kínálat bőséges, választhatsz vérmérsékleted és ízlésed szerint. Hihetetlen lelkesedéssel nekivágsz - na jó, ha már túl vagy pár csalódáson és a lelkesedés nem repít szárnyakon, akkor nem vagy annyira lelkes - de a benned szunnyadó belső éned azt súgja, hogy tenned kell valamit! Muszály, mert belső kényszert érzel. Az a kis piszok belső hang pedig rendkívül makacs, nem hagyja magát csak úgy lerázni!
Kiválasztod a diétádat, bízol benne és a saját sikeredben természetesen. Az erdményt pedig látni szeretnéd, természetesen már az első nap után. Miért is ne, hiszen áldozatot hozol, kibújtál a biztonságot jelentő megszokott hétköznapjaidból és belefogtál valamibe, ami számodra idegen. Lemondtál a kedvenceidről!
Mi sem természetesebb, jön a mérlegelés! Akár naponta többször is. Hiszen minek az egész küzdelem, ha nem láthatod az eredményét? Tudnod kell, hogy ha esetleg bűnbe esel és elcsábulsz, akkor annak milyen hatása van a diétátdra....
.... most meg kell álljunk egy pillanatra, mert egy kérdést szeretnék feltenni:
Tudod-e, hogy hogyan mérheted meg a saját elhízottságod mértékét?
Igen, valóban nőtt a testsúlyod, de a valódi fogyáshoz ajánlatos kicsit többet tudni a merélegelés eredményéről és jobb a mérleggel óvatosan bánni!
Miért?
Mert a testsúly önmagában soha nem ad elégséges információt neked az elhízottság mértékéről! Ezt nagyon fontos tudatosítanod. A testsúlyod magában foglalja az egész szervezeted súlyát, az izomzatodat, a csontjaid súlyát, a szervezeted összes víztartalmát, a szerveid súlyát, a belek tartalmát és azt, ami az elhízottságot jelenti: a zsírszövetet is.
A csont- és izomszövet nagyobb fajsúlyú, a zsírszövet pedig könnyebb. A férfiak téstét nagyobb százalékban alkotja izom- és csontszövet, még a nők több zsírt tárolnak a szervezetükben. Az elhízás kóros zsírfelhalmozódást jelent a szervezetben. Az egészséges ember - kortól, nemtől, életkortól függően - 15 -20% zsírszövetet tartalmaz, az ennél magasabb értékek alapján állapítható meg az elhízás mértéke.
Az állandó mérlegelés ráadásul még negatív hatást is kiválthat! Gondolj bele, keményen betartod a diétát, sportolsz is mellette, egész nap arra vársz, hogy végre ellenőrizhesd az eredményt ..... és amikor a mérleg nyelve nem kevesebbet, hanem még többet is mutat - nos mit fogsz érezni???? Biztos, hogy nem fogsz lelkesedni. Pont az ellenkező hatást érheted el - kétségbeesel, elkedvetlenedsz és ismét kedvenc ételedhez nyúlsz egy kis vígaszért. Másnap reggel pedig gyűlölöd magad, hogy megint kudarcot vallottál! Ha ez többször- és egyre többször előfordul veled, akkor egyre nehezebb lessz a lelki gödörböl kimásznod és eredményt elérned.
Nem érdemes naponta többször mérlegre állnod, mert értékelhető eredményt nem kaphatsz. A testsúly fogyókúra nélkül is ingadozó napi szinten. A fogyás a szervezet összúlyában nem mérhető egy nap alatt! A súlyod csökkenhet a reggeli székletűrítés, vagy a szervezet víztartalmának változása (pl. forró nyári napon az izzadás) hatásától függően is.
A diéták elején tapasztalt nagyobb mértékű súlycsökkenés is megtévesztő - hiszen az éhezés és az alacsonybb szénhidrátbevitel miatt az izomszövetben tárolt glikogénkészlet kiürül. Mivel pedig a glikogén kb. 4 g vizet köt meg, ennek kiürülésével ez a víz is eltűnik a szervezetből, természetesen súlycsökkenést idézve elő. Ezt láthatod is mérlegeléskor, de hogy a szervezetedben eközben a testzsír aránya esetetleg még emelkedett is, arra semmi sem figyelmeztet! Ez pedig nagyon könnyen előfordulhat, ha a diéta nem tartalmazza a megfelelő tápanyagokat. A csökkent kalória és szénhidrátbevitel ugyanis nem garancia a zsírbontásra, mert a szervezet könnyebben állít elő glikogént a fehérjékből, mint a zsírokból. Ha nem elégséges a fehérjebevitel sem, akkor az izomfehérje a kézenfekvő fehérjeforrás. Ekkora már olyan állapotba kerül a szervezet, hogy az izomfehérjét kezdi lebontani - ami egyérszről egészségtelen, másrészről pedig még inkább védekezésre ösztönzi a szervezetet és még jobban vigyázni fog zsírtartalékaira.
Akkor most mit tehetek?
Semmi és senki nem kényszerít arra, hogy 1 hónap alatt kerülj kirobbanó formába. Ha ezt akarod, ezért árat kell fizetned. Megteheted, egyedül rajtad múlik. A kevesebb kg-ban mért fogyás hosszútávon többet jelent. A mérlegelés támpont lehet, de inkább hetente, vagy kéthetente mérd magad és mindig jegyezd is le, mert így kaphatsz képet a tendenciáról. Fontos tudatosítanod, hogy a szépség először is egészséget jelent, ha a fogyás nem egészséges, soha nem érheted el az áhított célodat. Sajnos semmi garancia sincs arra, hogy a mérleg valóban segít a motiváció fenntartásában a fogyókúra során, hacsak nem vagy tisztában néhány alapvető dologgal és nem vetsz be némi trükköt a nem kívánatos eredmények kezelésére. Mert trükkök vannak erre is....
Utolsó kommentek