Eddig úgy hittük, hogy az egész gabonák magas rosttartalmuknak köszönhetően egészségesek és előnyösek a fogyókúrában. Az American Chemical Society tudósai arról számoltak be a 238. országos találkozójukon, hogy a reggeli gabonaételek és a pattogatott kukorica meglepően magas egészséges antioxidáns tartalommal rendelkeznek.
Az antioxidánsok közé tartonak az un. polifenol vegyületek, melyekhez elsősorban gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával juthat a szervezet. Ezeknek a vegyületeknek jelentős szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek, a rák megelőzésében.
A gabonaételek a laktató rosttartalmuknál fogva reggeliként egyre közkedveltebbek, azt azonban nem gondoltuk volna, hogy polifenolok forrásai is egyben. Joe Vinson a Scrantoni
Egyetem kutatást vezető vegyészének véleménye szerint a teljes gabonából készült ételek polifenol tartalma összevethető a zöldségek és gyümölcsök polifenoltartalmával. A polifenol vegyületeket eddig a zöldségeken és gyümölcsökön kívül elsősorban bogyósokban, dióban, olajbogyóban, szőlőben, borokban, teában, csokoládéban és kávéban mutattak ki.
A polifenolok az antioxidánsok közé sorolt vegyületek, melyek megakadályozzák az agresszív szabadgyököket abban, hogy a szervezet sejtjeiben, szöveteiben kárt okozzanak. A szabadgyökök nagy reakcióképességű, elektronhiányos rövid életű molekulák, melyek károsító hatásukat azáltal fejtik ki, hogy az ép sejtektől igyekeznek elvonni az elektronokat.
A szabadgyökök folyamatosan termelődnek az élő sejtek energiafelszabadító folyamatai során is, azonban az egészséges szervezet sejtjei képesek saját antioxidánsaikkal hatástalanítani azokat. A stressz, bizonyos betegségek, elégtelen táplálkozás következtében azonban felborulhat az egyensúly és a szervezt nem képes elegednő antioxidánst termelni. De az idősödő szervezetben már nem csak a mennyiségük, de a hatásuk is csökken.
A szabadgyökök felelősek többek között az öregedésért is.
A szabadgyökök elleni védekezést biztosítják többek között a vitaminok (C-, E-, A-vitamin), a vitamin jellegű antioxidánsok (falvonoidok - pl. a szőlő héjában, vörösborban lévő rezveratol), a többszörösen telítettlen vegyületek (pl- karotinoidok, likopin a paradicsomból), telítettlen zsírsavak (olajok, omega-3 zsírsavak). Az antioxidánsok védő hatása úgy nyilvánul meg, hogy vagy maguk oxidálódnak, vagy gátolják az oxidációt gyorsító katalizátorok működését.
A gabonaételek fogyasztása (reggeli műzlik, tésztafélék, pékáruk) igen jelentős részét képezik a napi étrendünknek, ezért a táplálkozási szempont ezen újabb aspektusából is érdekes az új felfedezés. A legmagasabb antioxidáns tartalmat - csökkenő sorrendben - az egész búza, kukorica, zab és rizs gabonaféléknél találtak és ugyancsak magas a teljeskiörlésű lisztek esetében is. A teljes gabonából készült snackeknek alacsonyabb antioxidáns szintje van és érdekes módon a pattogatott kukorica tartalmaz igen magas arányban antioxidánst.
Ezek az eredmények azonban nem jelentik azt, hogy mostantól a fogyókúrában is korlátlanul ehetünk pattogatott kukoricát! Különösen igaz ez az ízesített, cukrozott, sózott vajban úszó popcornra! Sajnos nincs felmentés - de jó alternatíva lehet pl. sózott chipsek, cukros ropogtatnivalók kiváltására a zsírszegény, natúr, vagy enyhén fűszerezett pattogatott kukorica.
A reggeli gabona-műzlik vásárlása előtt pedig érdemes a cimkét ellenőrizni: mennyi a hozzáadott cukor (édesítőszer - fruktóz, maltóz, stb...) tartalma. Részesítsük előnyben a teljes gabonából készült búza, zabpelyheket, így nem csak a rostbevitelt, de a védő antioxidáns ellátást is javíthatjuk.
Ez is érdekes lehet:
Hízol a hasadra? Van egy tippem!
Reggeli fogyókúrázóknak
Hogyan töltsd föl a konyhád
Forrás: portal.acs.org
Utolsó kommentek