Január köztudottan a "nagy fogadalmak" időszaka. Megesküszünk, hogy új életet kezdünk..., aztán eltelik pár hónap és minden marad a régiben.
Az az idő, ami elmúlt, az örökre elveszett és ha még arra sem voltunk képesek, hogy naponta min. 100 kcal-val kevesebbet együnk, akkor annak roppant kellemetlen "mellékhatásával" kell szembenéznünk. Nem nehéz kitalálni: a hízás! Napi 100 kcal többletenergia 10 g zsír elraktározásával "jutalmaz", ami egy negyed év alatt kb. 90 dkg - majdnem 1 kg súlytöbbletet jelent! Sok kicsi sokra megy - de szerencsére fordított irányban is - fájdalmas megszorítások nélkül!
A lerakódó zsír - mint tudjuk - nagyon kedveli a hasunkat, a csípőnket és a fenekünket, így ezek a testrészek szépen kigömbölyödnek. Lassan szemet szúr a dolog és zavarni kezd, mert valljuk be: ez bizony természetellenes. Hiszem, hogy azért nem szeretjük magunkat nagy hassal, mert bár még a negatív egészségügyi hatásokat nem tapasztaljuk, azt azonban látjuk, hogy aránytalanná váltunk, kezdünk szétfolyni és a hurkák könyörtelenül kibuggyannak. Harmónikus egy ilyen test??? Jól érzi magát benne a lelkünk???? Nem kezdjük el utálni magunkat és gyűlölni azt, aki jobban néz ki nálunk????
Darázsderekat és lapos hasat pillanatok alatt varázsolhatunk minőségi alakformáló fehérneművel is! A hasunkat leszoríthatjuk a popsit pedig megemelhetjük, de az egészségügyi kockázatok ellen ezen praktikák mit sem érnek. Tudatosítsuk, hogy a lapos has nem csak esztétikai szempontból, de egészségünk megőrzése érdekében is fontos.
Hát igen! A télen felszedett 1-2 kg súlytöbbletre úgy tekintünk, mint bocsánatos bűnre. Tudomásul vesszük, de átsiklunk felette. Kicsit kiegyenesedik a derekunk, sebaj - nem olyan nagy probléma. A tény ezzel szemben pedig sajnos az, hogy pont az ellenkezője igaz. Ez már a baj kezdetét jelzi és főleg akkor, ha ez a pár kg egyből a derekunkra és a hasunkra rakódik le! Foglalkoznunk kell a problémával és nem csak azért, mert csúnyán festünk majd a strandon.
Nézzük akkor, hogy a hasi zsír miért is fenyegeti az egészségünket?Több tanulmány is kimutatta, hogy a hason és derékon lerakódó zsírpárnák növelik a szívbetegségek, a magas vérnyomás és a rák kockázatát. Az amerikai National Institutes of Health kutatási eredményei szerint azok a nők, akiknek a dereka köldökmagasságban mérve 90 cm-nél nagyobb, kétszer akkora valószínűséggel halnak meg szívbetegségben, mint azok akiknek kisebb, mint 71 cm. Szakértők szerint, ha a derékbőség több mint 81 cm, a cukorbetegség kockázata is megnő. A centi tehát hasznos segítség, de ha nincs kéznél, a nadrág derekbősége is megteszi. Vagyis, ha szorít a nadrág, nem a szíjjat kell kiengedni, hanem ajánlott minél hamarabb lefogyni!
"Nekem nincs porblémám a súlyommal, kivéve a hasamat!" - hallani sokszor hölgyektől és uraktól egyaránt. Ne legyintsünk erre könnyedén, mert ez valódi gond és komoly figyelmeztető jelzés egyben! Erre hívja fel a figyelmet dr. Madelyn Fernstrom, a Pittsburgh Medical Center testsúly-menedzsment központjának igazgatója is.
A hasi zsír- vagy zsigeri zsír veszélyes, mert mélyen fekszik és körbe veszi a hasi szerveket és veszélyes anyagokat választ ki. A hasi zsírszövet (adipocyták) ugyanis nem csupán passzív energiaraktár, hanem aktivan közreműködik az anyagcserében és egy hormonszerű vegyület (cytokinek) kiválasztásával endokrin funkciót is betölt. A cytokin gyulladáskeltő anyag, trombózist okozhat, mely hozzájárul a koronária erek megvastagodásához megnövelve a szívroham kockázatát. Az alma típusú elhízásban nagyobb mennyiségben termelődnek a cytokinek, melyneknek szerepe van az érbetegségek gyakoribbá válásában.
A máj a szervezet méregtelenítő szerve, melyet a hasi zsírlerakódás szintén hátrányosan érint. Amikor a májat zsír szövi át, megnehezedik a káros anyagok kiszűrése is. A nagy pocak az izomműködést is károsan befolyásolja, kevésbé lesz hatékony, ami viszont a cukorbetegség kockázatát növeli. Az egészséges izomzat a tárolt glikogén (cukor) legfőbb felhasználója, azonban ha az izomzat "ellustul" csökken a metabolizmusa. A zsírsejtek bomlásakor keletkező szabad zsírsavak az izomzatba jutva rontják az inzulin hatékonyságát és előbb vagy utóbb kialakulhat az inzulin rezisztencia. De a szabad zsírsavak nem csak az izmokban, de a hasnyálmirigyben is káros hatást váltanak ki, mert károsítják az inzulint termelő sejtek működését, ezáltal az inzulin termelődését is hátrányosan befolyásolják. Mindezek együttesen rontják a cukoranyagcserét, mely a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához járul hozzá.
Ha mindezen idokok nem elegendőek ahhoz, hogy tornázni, mozogni kezdjünk, akkor következzék még egy nyomós érv a legújabb kutatási eredmények közül: Az alma alakú nők esetében nagyobb a valószínűsége bizonyos rákfajták kialakulásának - mint pl. a mellrák, vastagbélrák, méhrák. A kutatók még nem ismerik az okát....
A sok rossz hír után a végére hagytam némni pozitívumot is - főleg a menopauza életszakaszába érő hölgyeknek. Michele S. Oslon, az alabamai egyetem professzora szerint a menopauza idején a nők sokkal többet fogynak a hasukról mint a combokról és a fenekükről. Kedves hölgyek, talán nem kéne ezt megvárni!
A legjobb tanács ezek után nem lehet más, mint hogy mozogjunk és táplálkozzunk úgy, hogy a zsírégetést segítsük elő! Ehhez szeretnék segítséget nyújtani a folytatásban.
Ez is érdekes lehet még:
Utolsó kommentek