Állandóan fel vagyok fúvódva, úgy nézek ki, mintha terhes lennék! Pedig nem is.... A kedvenc farmeromba is alig tudom belepréselni magam!!! Ez undorító...
A puffadás azon kívül, hogy kellemetlen, esztétikusnak sem nevezhető. De miért is olyan gyakori probléma ez manapság?
Több oka is lehet a kellemetlen puffadásnak:
- Gyorsan, kapkodva eszünk, nincs időnk és rohanunk. Közben pedig sokkal több levegőt is lenyelünk. Ez puffadáshoz vezethet. Ha mindeközben még idegesek is vagyunk, akkor ez sajnos további gázképződést indukál.
- Túl sok szénsavas italt, ásványvizet, üdítőt iszunk. Ez szintén fokozza a gázképződést. Az emésztés során a fölösleges savat a szervezet bikarobonát termelésével ellensúlyozza, aminek a következménye még több gáz termelődése.
- Kevés emésztőenzimet termel a szervezet. Ekkor kúraszerűen szedhetünk növényi (ananász-, papaja-, gomba) enzimeket.
- Antibiotikumok szedése után a béltraktus hasznos baktériumai is elpusztulnak és a káros baktériumok szaporodnak el. Ez is okozhat fokozott gáztermelődést. Ilyenkor segíthet a bélbaktérium tartalmú tabletta vagy kapszula szedése, élőflórás joghurtok fogyasztása.
Az ízletes, ropogós fehérkenyér egyoldalú fogyasztása is elősegíti sajnos a felfúvódást! A fehérlisztben a gabona szénhidrátdús része dúsul fel, az emésztéshez fontos kísérőanyagokat kiszitálják a lisztből. Vagyis megfosztják gabonát az értékes héj alatti részétől és a csírától. Pedig a gabona eredetileg harmonikus arányban tartalmazza a fehérjéket, szénhidrátokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. És mivel a fontos ásványi anyagok zömmel a héj alatti rétegekben és a csírában találhatók, e nélkül a fehérliszt nagyon egyoldalú táplálékká válik.
Mivel egyre inkább igény van az egészséges élelmiszerekre, a gyártók piacra dobtak olyan kenyereket, melyeket adalékanyagokkal színeznek. Ez megtévesztő lehet, hiszen ezek a kenyerek szintén fehérlisztből készülnek és csak kinézetükben hasonlítanak egy teljeskiörlésű lisztből készült kenyérre! Ha egy ilyen kenyeret megnyomunk, akkor szinte teljesen összenyomható, még ezzel szemben a teljeskiörlésű lisztből készült kenyerek állaga szilárdabb, nehezen nyomható össze. Ezzel az egyszerű módszerrel könnyen ellenőrizhető a termék! Ne hagyjátok magatokat becsapni!
Gázképződést okozhat az is, ha hirtelen állsz át egy egészségesebb, rostdúsabb étrendre és az emésztőrendszered erre még nincs felkészülve. Ne hogy azt hidd, hogy nem bírod a rostokat! Napi 60 g rost bevitele feltétlenül ajánlott! Arról van szó ebben az esetben, hogy a vastagbélben azok a baktériumok vannak többségben, amelyek a rostokat gázképződés közben emésztik meg. Ha viszont fokozatosan emeled a bevitt rostmennyiséget, akkor a szervezetnek van ideje alkalmazkodni és olyan baktériumok szaporodnak el, amelyek gázképződés nélkül is képesek a rostokat emészteni. A gázképződés nem múlik ugyan el, de nem válik elviselhetetlenné.
Mely élelmiszerek gazdagok rostokban?
Íme néhány:
- különféle gabonák
- teljeskiörlésű kenyér
- zabpehely
- műzli
- fehér bab
- aszalt szilva
- zöldségfélék
- gyümölcsök
- gombák
Hogyan segíthetünk magunkon, ha túságosan puffadunk?
- Ha túlságosan feszül a has, jót tesz a meleg borogatás
- Bizonyos szélhajtó teák is jó hatásfokkal segítik az emésztést, csökkentik a puffadást. Pl. nagyon ízletesek az ánizs, édeskömény, kamilla és koriander tartalmú gyógyteák. Puffadás esetén bátran élhetünk velük.
- A keserű anyagok és az articsóka készítmények is jobbulást hoznak.
- Ha baj van, az emésztést segítő élelmiszerek, mint pl. a tejsavó, az aszaltszilva-lé, a savanyúkáposzta-lé, probiotikus tejtermékek, gyógyvizek hívhatók segítségül.
Utolsó kommentek