Elmúltak az ünnepek és szerencsére véget ért az az időszak is, amikor sokkal többször, sokkal többet és sokkal bőségesebben étkeztünk a szokásosnál. A lefekvés ideje is sokszor késő éjszakára tolódott - így hát elötte lecsúszhatott még pár szelet süti, bejgli vagy egyéb ínyenc édesség. Éjszakai dorbézolás? Habzsolás?
Erről eszembe jut a 80-as évek mozija, a "Szörnyecskék" - akik éjjel vad habzsolással és pusztítással egybekötött dorbézolást tartottak. A kis szelíd állatka undorító szörnyecskévé változott. És mi a helyzet velünk, emberekkel? Hála istennek, nekünk nem kell attól tartanunk, hogy a bőrünk pikkelyessé és zölddé változik, de a lelkiismeretünk nem hagy békén egy-egy éjszkai nassolás befejeztével. Mi az igazság? Valóban zsírrá alakul minden éjjel elfogyasztott étel?
A kérdés nem ennyire egyszerű. Ha megeszünk fél kilónyi hamburgert és ez után rögtön a mérlegre állunk, akkor valóban fél kilóval többet fogunk mérni. Ez a súlytöbblet azonban csak átmeneti, mert a szervezetünk - mint valami erőmű - ebből állítja elő az életműködéshez és mozgáshoz szükséges energiát. Attól függően, hogy milyen a metabolizmusunk, a testsúlyunk 2 óra múlva csökkenni fog. Ezt a folyamatot a testmozgás gyorsíthatja. Éjjel azonban nyugalomban vagyunk!
A kutatások eredményei azonban nem ezt támasztják alá. Számos fogyókúrás programban a különböző étkezéseket (reggeli - ebéd - vacsora) időpontokhoz kötik. A fogyás azonban sokkal inkább azért következik be, mert a programok segítik a fogyókúrázót a teljes napi kalória-limit betartásában. Számos tanulmány szerint nem számít az az időpont, amikor valaki étkezik, sokkal fontosabb az egész napi összes kalóriafelvétel a hízás szempontjából. Viszont az éjjeli - főleg titkos - evések során az ember sokkal inkább hajlamos mértéktelenebbül hízlaló "kalóriaboma" ételek - mint sajt, chips, csokoládé - fogyasztására. Ezek inkább a "vigasz" szerepét töltik be és nem a táplálékét. Gondolj bele, mennyi a valószínűsége annak, hogy valaki éjjel sárgarépát kíván rágcsálni? Pedig azt még éjjel is nyugodtan megehetné!
Fontos tehát, hogy a "komfort"-ételeket kerüljük el lefekvés előtt. Az pedig, hogy a vacsora időpontja pár órával későbbre tolódik - hízás szempontjából nem játszik akkora szerepet, mint amekkorát tulajdonítunk neki. Aki pedig intenzíven sportol, súlyt emel vagy izmot épít, annak a lefekvés előtti étkezés fontos lehet - főleg a lassan emésztődő kazein fehérje, amit a túró bőségesen tartalmaz - mert az anyagcsere nyugalmi időszakban is tovább folyik.
Utolsó kommentek