Jártál már úgy, hogy belefogtál egy diétába, amivel a barátnőd vagy valamelyik ismerősöd lefogyott és neked mégsem sikerült? Amíg róla szépen fogytak a kilók, addig te egyre tompultabban és fáradtabban azt tapasztaltad, hogy semmi nem törtét, egyszerűen nálad nem működött. Esetleg többször is pórul jártál már?
Ami másnak sikerült, az neked nem - talán éppen azért, mert nem vagyunk egyformák! Sok diéta nem veszi figyelembe az emberek egyéni adottságait, helyette úgy kezeli őket, mintha az általa alkalmazott módszer mindenkinél azonosan működne. Pedig hát születésünktől fogva egyéni anyagcsere- endokrin- és idegrendszeri adottságokkal rendelkezünk. Az anyagcserét pedig az ideg- és endokrin (belső elválasztású mirigyek) rendszere irányítja. Amíg az ideg- és endokrin rendszer igyekszik fenntartani a belső egyensúlyt, addig a táplálkozás ezek működését segítheti, de akár akadályozhatja is.
Anyagcserénk biztosítja számunkra az életenergiát, a szervezet, minden egyes szervünk "hajtómotorja". Ez egy rendkívül komplex, sokoldalú biokémiai reakciósorozat, mely a fehérjék, zsírok, szénhidrátok és egyéb tápanyagok anyagcseréjének egymással is összefüggő folyamata. Ha az egyikben zavar keletkezik, az hatással lehet akár az egész rendszerre is.
Ha folyamatosan úgy táplálkozunk és olyan éltmódot folytatunk, amellyel megzavarjuk ezt az egyensúlyt, azzal "idegen" anyagcsere tulajdonságok kialakulását segíthetjük elő, melynek negatív egészségügyi hatásain túl a fölösleges kilók makacs leadhatatlansága is következménye lehet.
Az anyagcsere egyéni tulajdonságok alapján történő besorolásnak a mai ismeretek szerint 72 féle variációja lehetséges, de ebből a szempontból a legalapvetőbbek a következők:
- Milyen a tápanyagok megemésztődése a szervezetben - gyors, egyenletes vagy lassú?
- A szimpatikus vagy a paraszimpatikus idegrendszer a domináns?
- Mely mirigyek játszanak fontos szerepet (hipofízis, pajzsmirigy, mellékvese, nemi mirigyek)?
- Milyen az illető vércsoportja?
Az anyagcsere típus meghatározásánál a vércsoportnak is szerepe van, de nem akkora részletességgel, mint ahogy a nálunk is ismert vércsoport diétában Peter D'Adamo meghatározta.
A "0"-s vércsoport a legrégibb vércsoportja az emberi fajnak, az eredetileg vadászó és gyűjtögető életmódot folytató tözsek jellemzője. A táplálék megszerzésének folyamatos kényszere miatt a mozgás jellemezte életmódjukat - számukra a húsételek dominanciája a megfelelő.
Az "A"-s vércsoport feltételezhetően a földművelés kialakulásához, a letelepedéshez és az állatok háziasításához kötődik. Az életmód a folyamatos mozgásból átalakult egy helyhezkötöt életformára, ez a csoport jól tolerálja ált. a búza kivételével az összes gabonafélét és a zöldség- gyümölcs alapú étrendet.
A "B"-s vércsoport igen gyakori a nomád, vándorló népeknél és hasonlóan a "0"-ás vércsoportú elődjeinkhez sok fehérjét és zsírt fogyasztottak. Az állandó vándorlás miatt ők savanyították először a tejet, ami a túró és sajtgyártás kiindulópontja. Ez a típus szinte minden tápanyagot jól tolerál, beleértve a tej- és tejtermékeket is.
Az "AB"-s vércsoport kialakulása feltételezhetően a legfiatalabb, az "A" és "B" csoport keveredéséből jött létre. A növényevő "A" és a húsevő "B" típus keveredéséből létrejött a legmodernebb "mindenevő", vegyes táplálékon élő típus.
A szervezet égető- anyagcsere típusának meghatározásánál a vércsoportot is figyelmbe kell venni, azonban az egész rendszer hatékonysága szempontjából az idegrendszer kiegyensúlyozottságát és a mirigyek anyagcserét befolyásoló hatását is érdemes számításba venni.
A következő részben arról lesz szó, hogy melyek a fő táplálkozási típusok.
Tiltakozol? Egyetértesz? Ha tetszett a cikk, küldd tovább barátaidnak és ismerőseidnek!
Utolsó kommentek