Igen, igen - ezt mindannyian sejtjük, azonban folyamatosan figyelmen kívül hagyjuk. Emlékezzünk csak vissza arra, hogy mennyit tudtunk enni középiskolásként? És most, mi a helyzet ma?
Ha nem sportolsz, akkor bizony nem tarthatod ugyanazon a szinten az evést, mint amikor még gimnazista voltál. Erre hívja fel egy új tanulmány is a figyelmet a Helath Day-ben megjelent cikk szerint, melyből megtudhatjuk, hogy aki az idő haladtával, korának megfelelően tudatosan kevesebbet eszik, az hosszútávon jobban jár a testsúlygyarapodás ellen vívott harcban.
Az American Journal of Health Promotion átlal végzett felmérésben 192 nőről gyűjtöttek információkat: az étkezési szokásaikról, az egészségükről és az életmódjukról. A vizsgálatból kiderül, hgy akik nem figyeltek tudatosan az étkezéseikre, azok 138%-al nagyobb valószínűséggel híztak, több mint kétszeres volt a súlygyarapodás kockázata!
Az élelmiszeripar fogyasztást befolyásoló hatásának köszönhetően pedig az, aki nem gyakorol némi józan önmérsékletet az étkezései során, az minden bizonnyal kudarcot vall a kilókkal szembeni küzdelemben ahogy idősödik.
A test energiaszükséglete az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken és ezt az energiabevitelnek is tükrőznie kell, ellenkező esetben súlygyarapodás lép fel. A tudatos táplálkozás nem csak a külső megtartására hat kedvezően, hanem kedvezően befolyásolja a cukorbetegség és számos egyéb krónikus betegség kialakulását is.
A tanulmány készítői azt javasolják, hogy
- jegyezzük fel mit és mennyit eszünk
- tegyünk kevesebb ételt a tányérunkra
- együnk több zöldséget és gyümölcsöt
Végül pedig van még egy nagyon fontos tény az idősödők hízásproblémájával kapcsolatban: sajnos csökken a fölösleges kalóriákat hatékonyan égető izmok tömege is. Ezt még a mozgás- és edzéshiány is előmozdítja. Az izomvesztés már 25 éves korban megindul és mire elérjük az 50. életévünket ez az arány már 10%-ra növekszik.
A változás oka még nem ismert, feltételezések szerint az izom- és a mozgató ideg közötti kölcsönhatásokkal lehet összefüggésben. Az izomvesztés az anyagcsere szintjét is csökkenti, ami az azonos szinten tartott kalóriabevitel mellett is hízáshoz vezet. Ráadásul csökken az izmok teljesítőképessége is, ami akár a karosszékből való felállást is egyre nehézkesebbé teszi. Érdekes, hogy akár idős korban végzett terheléses edzések segítségével - mindössze 10 hét alatt - majdnem kétszeresére növelhető az izmok teljesítőképessége!
Támogassuk az izmok működését a táplálkozásunkkal is! Fogyasszunk leucin, izoleucin és valin aminósav tartalmú élelmiszereket, mert ezek segítik megelőzni az izmok lebomlását és elősegítik a regenerálódást, növelik az izmok számára hasznos energiamennyiséget, újratöltik az izomsejtek enerigaraktárait, ezzel növelve az állóképességet.
Hogy milyen élelmiszerekben találhatók ezek az elágazó láncú aminósavak?
Leucin bőséges forrása a tejsavófehérje, köles, kukorica, spenót, rizs, marhahús, sertésvese, tej, tojás, tőkehal.
Izoleucin forrás: marhatüdő, pacal, mogyoró.
Valin forrás: csillagfürt, sörélesztő, marhahús.
Utolsó kommentek