A tavasz közeledtével számos változás játszódik le szervezetünkben, melyet némi odafigyeléssel saját hasznunkra fordíthatunk. Így pl. növekszik a pajzsmirigy által termelt tiroxin hormon szintje, mely megemeli az alapanyagcserét. A gyorsabb anyagcsere és a megélénkült vérkeringés természetes módon segíti az erdményes fogyás alapozását...
Korábbi cikkeimben már írtam arról, hogy a leghatékonyabb méregtelenítés a böjt. De mit tehetsz, ha pl. nem megy a böjtölés?
Íme néhány tipp:
- egy hétig hagyd el a nassolást, ne egyél húsételeket, zsíros tejtermékeket - még akkor sem, ha nem vagy vegetáriánus
- iktasd ki étrendedből a fekete teát, kávét, cigarettát és az alkoholt
- egy hétig igyál minden reggel éhgyomorra 2 dl glaubersós gyógyvizet (ez kissé hashajtó hatású!)
- egy hétig naponta igyál 2-3 liter tiszta szénsavmentes ásványvizet
- egy hétig igyál gyomor-, epe-, vagy májtisztító teát
- egyél minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, vagy fogyaszd cukormentes ivólé-, leves-, párolt-, vagy főtt- étel formájában
- egy hétig - akár minden nap - szaunázz, a legjobb az infraszauna
- ha kellemtelen fejfájás kezd gyötörni, akkor kálium- vagy magnézium tablettával, esetleg napi 3 kávéskanálnyi méz italba keverésével elkerülhető a vércukorszitnt csökkenése.
Ha a fenti egy hetes program is nehezedre esne, akkor kipróbálhatod a tejsavót. Étrendedet ez esetben is ajánlatos módosítani, cseréld le a zsíros húsételeket egészségesebb alacsony zsírtartalmúakra, feketekávét pótkávéra, a finomított cukrot pl. mézre vagy agave szirupra és csökkentsd az elfogyasztott mennyiséget is. Ugyanakkor iktasd be étrendedbe a tejsavót.
A szárított, por alakú tejsavó fogyasztható italként, de belekeverhető ételekbe is: műzlikbe, levesekbe, salátákba, főzelékekbe, melyek tej vagy liszt felhasználásval készülnek. A tej- és a liszt mennyisége csökkenthető a tejsavó hozzáadásával.
A tejsavó a nevével ellentétben édes, köszönhetően a benne lévő kb. 70% arányú tejcukornak (laktóz). A tej értékes ásványianyagtartalma koncentráltan (80%-ban) a tejsavóban található: magnézium, cink, vas, mangán, kálcium, foszfor, réz, kálium. Ezen kívül megtalálhatók benne a B1, B2, B6 vitaminok, és a kobalamin, folsav, pantoténsav is. Fehérjetartalma (kb. 10%) értékes albumin és globulin fehérjék, melyek a vérplazma összetevői.
A tejsavó fogyasztása számos előnnyel jár, most csak azokat emelném ki, ami a méregtelenítést - így a fogyás alapozását segíti elő:
- támogatja a máj-, epe- és az emésztőrendszer működését
- a szervezet méregtelenítési folyamatainak megindulását jelzi, hogy pl. mérséklődnek, vagy megszűnnek a korábban tartós kezelést igénylő bőrproblémák (pl. pattanás, kelés, ekcéma) és a bőr is rugalmasabbá válik
- megszűnnek a bélrendszer pangó tartalma miatt kialakuló gerincfájdalmak, enyhülnek az izületi- és csontritkulási folyamatok
- stabilizálódik a vércukorszint, csökken a koleszterin szint
- segíti a bélflóra normalizálódását, javítja mind a szorulásos- mind a hasmenéses panaszok gyógyulását
- csökkenti az állati fehérjék utáni "vágyat" és ezzel arányosan nő a zöldségek és gyümölcsök iránti igény
- a test veszít víztartalmából, javul a veseműködés és ezzel párhuzamosan nő a folyadék iránti igény
De mi a helyzet azokkal, akik érzékenyek a tejcukorra?
Egyre több irodalmi adat arról tanúskodik, hogy azok esetében, akik nem öröklött - tehát szerzett tejcukorérzékenységben szenvednek, egy megfelelő és szigorú táplálkozási terv segítséget ad ahhoz, hogy a bélflóra megfelelő regenerálása után a tejcukorérzékenység csökkenthető legyen. Vagyis képessé válik a szervezetük bizonyos mennyiségű tejcukrot hasznosítani - de mivel ez egyénenként változó, ezért a fogyasztható mennyiséget mindekinek magának kell kitapasztalnia.
Készült Dr. Vékony Károly belgyógyász és Homonnay Zsombor agrármérnök írásai alapján.
Utolsó kommentek