Az egészséges immunrendszer a fertőzések több mint 90%-át képes megfékezni és ahhoz, hogy feladatát elláthassa megfelelő "üzemanyagra" van szüksége. Ráadásul az immunrendszer központi részét az emésztőrendszer - ezen belül pedig a vastagbél képezi (több mint 70%)! A helytelen táplálkozás, a finomított mesterséges élelmiszerek sajnos nem támogatják, hanem inkább nehezítik a munkáját, hiszen a rostszegény étrend miatt a belekben bélsár pang és számos káros anyagcseretermék nem hogy nem távozik el, hanem inkább visszaszívódik további egyensúlyzavart okozva.
Hogyan táplálkozzunk fertőzésveszélyes időszakban úgy, hogy a fogyást is támogassuk? Ezúttal szeretnék néhány tippet adni, hogy melyik ételt mire érdemes lecserélni:
Kerülendők:
Fehérje: zsíros húsok, zsíros sajtok, tejtermékek, tejszín, teljes tej, húskonzervek, oldalas, belsőségek.
Szénhidrátok: finomlisztből készült kenyerek, pékáruk, cukrászati termékek, feldolgozott cukrozott ételek, édességek.
Zsírok: margarin, bármilyen hidrogénezett, keményített olaj, szalonna, bacon, tepertő.
Italok: alkohol, szódavíz, cola, szénsavas üdítők, cukrozott-tartósított üdítők- és zöldséglevek, fekete tea.
Fűszerek: bors, curry, mustár, ecet.
Készételek, 100%-ban főtt vagy sült ételekből álló étrend.
A legjobb ételek a fentiek helyett:
Fehérje: halak (tonhal, lazac), tojás, bőr nélküli sovány csirke- vagy pulykamell, sovány vörös húsok, bélszín, túró, tejsavó-készítmények (turmix, édes-savótúró), savó sajt, joghurt, kefír.
Szénhidrátok: teljes kiörlésű kenyerek, pékáruk, tészták, zabpehely, babfélék, zöldségek, alacsony glikémiás indexű gyümölcsök (alma, aszalt alma, meggy, grapefruit, citrom, narancs, szilva, őszibarack, mandarin).
Zsírok: olivaolaj, halolaj, lenmag és lenmag olaj, olajos magvak (mogyoró kivételével), tisztított vaj (ghí).
Italok: tiszta forrásvíz, szénsavmentes ásványvíz, keserűsós gyógyvíz (reggel napi 0,5 dl), zöld tea, kakukkfű tea (fertőtlenítő), ginzeng tea (immunrendszert serkentő, vércukorszintet csökkentő), csipkebogyó tea (langyos vízben áztatva C-vitamin tartalmú), kasvirág (Echinacea - antibiotikum, úgy viselkedhet a szervezetben mint a test saját vírusölő anyaga az interferon és fokozza a falósejtek mikróbapusztító képességét), maté tea (étvágycsökkentő koffeint és nagy mennyiségű C-vitamin tartalmaz), kombucha tea.
Fűszerek: gyömbér (influenza vírust elpusztítja), fokhagyma (természetes és erős antibiotikum, csökkenti a vérnyomást és a vércukorszintet és szerepe van a rák megelőzésében is), fahéj (fertőtlenítő, vírus-, gomba-, baktériumölő, fájdalomcsillapító hatású) - akár gyümölcsteákban is a gyömbérrel együtt alkalmazva.
Savanyított zöldségek: ecetes savanyúságok helyett természetes erjesztéssel készült kovászos uborka, savanyú káposzta, egyéb tejsavas erjesztéssel készült savanyúságok, illetve salátákra almaecet vagy frissen facsart citromlé.
Az ételeid legalább 50%-a legyen nyers (friss zöldségekből, ill. főtt hüvelyesekből: lencse, bab, csicseriborsó, párolt zöldségfélékből: zeller, burgonya készített saláták ruccolával, reszelt káposztával, friss hagymával, fokhagymával, fűszernövényekkel) és fogyassz natúr gabonpelyheket aszalt gyümölcsökkel, kefírrel, joghurttal, olajos magvakkal és lenmagpehellyel.
Néhány tipp a napi menü összeállításához:
A kiegyensúlyozott táplálkozáshoz szükség lehet táplálékkiegészítőkre, azonban ügyelj arra, hogy az ajánlott élelmiszerekből készített szilárd étel legyen a táplálkozás alapja és ne a táplálékkiegészítők.
Kerüld az olyan ételeket, amelyek egyszerre sok zsírt és szénhidrátot tartalmaznak - ezek hízlalnak a leginkább!
Minden étkezésnél igyál folyadékot - változatossá teheted iható joghurtokkal, natúr gyümölcs- és zöldséglevekkel, teákkal, amit ha natúr nem kedveled, akkor édesítheted steviával, xilittel. A természetes méz is hatásos védelmet biztosít, de a kalóriatartalma miatt bánj vele óvatosan. Ugyanez vonatkozik egyes gyümölcslevekre is. A meleg italok kortyolgatása, vagy az édes tejsavós turmixok köztes étkezésként étvágycsökkentő hatásúak.
Szénhidrátokat, jó zsírokat tartalmazó ételekhez párosíts fehérjét tartalmazó ételeket! A fehérjék igen laktató táplálékot jelentenek.
Ügyelj arra, hogy naponta legyen növényi rostokat tartalmazó étel a menüdben: pl. natúr gabonapelyhek, teljeskiörlésű pékáruk, tészták, lenmag, zöldség és gyümölcs. A joghurtokba, turmixokba keverhetsz pl. kevés zabkorpát is. Ez kedvezően hat a vércukorszintedre.
A friss csíranövények aktív vitamin és tápanyagforrások - éltető táplálékok, adhatod salátákhoz, ízesítheted a szendvicseidet vele.
A szobák, irodák légtereit pedig fertőtlenítheted eukalipusz olaj párologtatásával. Az eukaliptusz hatékony segítséget jelent fertőzéses időszakban belsőleg alkalmazva is, mert feloldja a köpetet a tüdőben és így könnyebben köhöghetővé válik. Állatkísérletekben pedig kimutatták, hogy elpusztítja az influenza vírusokat és baktériumölő képessége segít megelőzni a hörghurutot, ami az influenzás fertőzések gyakori szövődménye.
A légterek fertőtlenítésére ősidők óta alkalmazott másik módszer pedig mirha vagy tömjén föstölése, mely gyógynövények szintén segíthetnek a kórokozók terjedésének meggátlásában.
Végül pedig iktass sétát a programodba a friss levegőn, vagy válassz kedvedre való sportot, aktív mozgást, mert ezzel nem csak az anyagcserédet stimulálhatod, hanem a hangulatodat is feldobhatod. A stresszel terhelt, egyre fényhiányosabb időszakokban erre fokozottan szüksége van a szervezetnek!
Ez is érdekes lehet még:
Reggeli fogyókúrázóknak
Sütemény fogyókúrázóknak
Lógó has és narancsbőr..??
Utolsó kommentek