Elgondolkodtál már azon, hogy miért vallasz kudarcot fogyókúrás próbálkozásaid során? Sikerült rájönnöd a miértekre? Valószínűnek tartom, hogy az okok nagy része rejtve maradt előtted és a legtöbb talán éppen azért, mert nem is tudatosul benned. Szándékosan használtam a többes számot, mert meggyőződésem, hogy a fogyás kérdése rendkívül komplex és talán sok kudarc is erre a komplexitásra vezethető vissza....
Mi köze a konfliktuskerülésnek az elhízáshoz?
2009.03.09. 10:32 :: Stella
Az előző, „hasi-agyról” szóló részt azzal fejeztem be, hogy ép testhez elengedhetetlen az ép lélek! Ez igaz akkor is, ha kórosan sovány vagy, illetve ha túlsúlyos, mert esetleg öntudatlanul védekezel valami ellen, ami lehetetlenné teszi számodra a tartós fogyást. Nincs két egyforma ember, két egyforma sors és így az élet kihívásaira sem reagálhat mindenki azonosan. Egy dolog azonban teljesen biztos: a természet gondoskodott arról, hogy legyőzhessük a nehézségeket. Korunk paradoxona viszont, hogy a tudományos és technikai vívmányok biztosította kényelmben egyre többen eleve elkerülik, vagy csak passzívan reagálnak stresszes életük kényelmetlen helyzeteire.
Mi lehet ennek a következménye?
Talán az, hogy egyre többen válnak sikertelenné az élet legkülönbözőbb területén – mint pl. a munkában, a párkapcsolatban, vagy akár az egészséges testsúly megőrzésében.
Ahhoz, hogy eredményesen vehessük fel a harcot a mindennapok kényelmetlenségeivel elengedhetetlen az életöröm és optimizmus – és most tekintsünk el a magyarországi siralmas gazdasági és politikai helyzettől és koncentráljuk a saját testünkre és idegrendszerünkre!
Mi szükséges ahhoz, hogy életörömmel, optimistán, tettre készen nézzünk farkasszemet kihívásainkkal – jelen esetben a súlytöbblettel?
Erre a legegyszerűbb válasz: stabil és egészséges vércukorszint, mert vércukor nélkül nincs boldogság!
Meglepődtél?
Gondold csak végig! Minden életfunkciókhoz energiára van szükség. Az idegsejteknek is energiára van szükségük, ráadásul nem is kevésre. Ezt a vércukor biztosítja, ami a szénhidrát legkisebb molekulájának a vérbe felszívódott formája, egy cukorfajta. Az idegrendszer és az agy szinte kizárólag a vércukorból jut táplálékhoz és ennek ráadásul stressz esetén másodpercek alatt rendelkezésre kell állnia! Ezzel szemben az izom- és kötőszövet sejtjei szükség esetén a lassabban lebomló zsírmolekulákat is képesek hasznosítani.
Van azonban ennél egy sokkal meglepőbb hírem is – az öröm és a jó hangulat „ehető”!
Aki hiányban szenved ebből a fontos „árucikkből”, annak többlet szénhidrátra van szüksége. Azonban nagyon nem mindegy, hogy milyen típusú szénhidráttal tankoljuk fel a szervezetünket. Sajnos az idegsejtjeink egyáltalán nem szeretik a cukros üdítőket, finomított lisztből készült pékárukat, süteményeket és hántolatlan rizsből készült modern készételeket, mert ezek nem képesek biztosítani az egyenletes vércukorszintet.
Hogyan „keletkezik” a boldogság?
A boldogság és életöröm érzése nem más, mint a több milliárdnyi agysejt biokémiai működésének következménye. A természet nagyon bölcsen úgy rendezte a dolgot, hogy azok a fehérjemolekulák, melyek az agyi ingerületet továbbítják (neurotranszmitterek), egyetlen aminósavból és nagyon gyorsan „előállíthatók” legyenek:
– a belső béke biztosítója a dopamin, alapvető boldogsághormonunk, a vidám kiegyensúlyozottsághoz nélkülözhetetlen,
– az eufória biztosítója a noradrenalin, a természetes szaporodás, a viharos jókedv, a kreativitás és a „győzelem” hormonja,
– örömöt hozó harmadik legfontosabb hangulatjavító anyag pedig a szerotonin, az élet nehézségeivel szemben tesz bennünket ellenállóvá és belőle termelődik a pihentető alváshoz szükséges melatonin is. És most szeretnék visszautalni a „hasi-agyról” írt előző bejegyzésemre, ugyanis a szerotonin 90%-ban a beleinkben termelődik! Ahhoz azonban, hogy ez a folyamat kiegyensúlyozottan működni tudjon, megfelelő „üzemanyagokra” van szükség. A boldogsághormonok alapanyaga a jól hasznosuló fehérje és az előállításukhoz szükséges energiához pedig megfelelő szénhidrátok kellenek.
Lépjünk azonban egy lépéssel tovább és vizsgáljuk meg a táplálkozás és a hormonok összefüggését! A boldogsághoz jó minőségű fehérjére is szükségünk van, ami viszont a fogyásban is szerepet játszik egy sokkal összetettebb hormon segítségével. Ez pedig a növekedési hormon (STH), amelyik ősidők óta az egyik legkiválóbb természetes fiatalító és fogyasztó szer, már amennyiben megfelelően táplálkozunk és életmódunkkal is elősegítjük a kiegyensúlyozott működését. A növekedési hormon regenerálja és megújítja a szöveteket úgy, hogy a zsírsejtekben raktározott zsírokat (triglicerideket) mobilizálja és a mitokondriumokba eljuttatva azok oxidációjából biztosítja az ehhez szükséges energiát!
Az egészséges fogyáshoz tehát szüksége van a szervezetnek megfelelő minőségi tápanyagokra – aminósavakra és szénhidrátra, hogy az agysejtek bőségesen elláthassák boldogsághormonnal a szervezetünket. További pozitív hatás, hogy az éjszakai alvás során a szöveteink és sejtjeink megújulhatnak, ezzel biztosítva a megfiatalodást és életörömöt a másnapi „megpróbáltatások” ellen megfelelően feltankolva a szervezetet.
Tápláljuk megfelelően idegsejtjeinket, mert a természet bölcs és az egészre koncentrálva igyekszik az egyensúlyt fenntartani - még akkor is, amikor mi épp az ellenkezőjét tesszük.
Szólj hozzá!
Címkék: táplálkozás fogyókúra diéta zsírégetés hízás nagy fogyás súlyfölösleg fogyókúra otthon
A bejegyzés trackback címe:
https://fogyokura-tipp.blog.hu/api/trackback/id/tr61990896
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek